Informacje

< Wróć
3.jpg

Para Prezydencka w Odporyszowie

Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką odwiedzili Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie. Para Prezydencka wybrała to miejsce do zainaugurowania święta "Majówka z Polską". Wspólnie z wychowankami Stowarzyszenia SIEMACHA wykonali symboliczne biało-czerwone kokardy narodowe. To kontynuacja akcji zapoczątkowanej w 2010 roku, w ramach której Prezydent promuje radosne obchody Dnia Flagi RP i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz zachęca Polaków do wpólnego przygotowywania i noszenia barw narodowych.

Podczas spotkania ks. Andrzej Augustyński zaprezentował Parze Prezydenckiej pierwszy numer "Gazety Ludowej", której redaktorem naczelnym był Zygmunt Augustyński oraz książkę "Dziennikarstwo i polityka" - zbiór wspomnień opisujących losy Polski po 1945 r. Częścią książki jest obszerny wywiad z prof. Władysławem Bartoszewskim, który należał do zespołu redakcyjnego "Gazety Ludowej".

W podziękowaniu za wizytę Para Prezydencka otrzymała książkę o Janie Wnęku - prekursorze szybownictwa z Odporyszowa, który w latach 1866 - 1869 skonstruował pierwowzór lotni, przy pomocy której z powodzeniem wykonał wiele lotów.

W spotkaniu w Odporyszowie wzięło udział ponad 150 wychowanków SIEMACHY, przedstawiciele lokalnych samorządów, przyjaciele Stowarzyszenia, a także zwycięzca Rajdu Dakar Rafał Sonik oraz łyżwiarka szybka Katarzyna Bachleda-Curuś.